Miesiąc: maj 2021

Zajęcia sportowe

Zajęcia sportowe

Organizując i prowadząc zajęcia sportowe dla turystów w danych hotelu należy pamiętać o jednej najważniejszej sprawie: większość turystów uczestniczących w takich zajęciach bardzo często nie uprawia sportu codziennie. Bardzo często zdarza się, iż na wakacjach chcą poćwiczyć lub (co często zdarza się panom) chcą zaimponować 

Wartość intelektualna firmy

Wartość intelektualna firmy

Oryginalne i innowacyjne rozwiązania wprowadzane w przedsiębiorstwach pozwala im na zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynku. Dla każdej firmy bardzo ważne są: organizacja przedsiębiorstwa, świadczone usługi czy oferowane produkty oraz stosowane narzędzia marketingowe i sprzedażowe; niezależnie od jej wielkości. Przedsiębiorstwa posiadają kapitał materialny (jakim są np. 

Czy strony internetowe są chronione prawami autorskimi

Czy strony internetowe są chronione prawami autorskimi

Otóż tak. Strony internetowe firm stanowią ich wartość intelektualną i z tej racji są chronione prawnie. Dzięki ogromnemu rozwojowi technologicznemu świata powstało wiele ustaw chroniących autorów stron internetowych w Polsce powstała ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (z dnia 4 lutego 1994 r.), jak i w Unii Europejskiej (np. dyrektywa 92/100/WE z dnia 19 listopada 1992 r. w sprawie prawa najmu oraz użyczenia oraz niektórych praw pokrewnych prawu autorskiemu w zakresie własności intelektualnej). Stronę internetową można uznać za utwór w rozumieniu art. 1 ustawy 1 o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako twórczą i indywidualną działalność człowieka. W historii polskiego sądownictwa odbyły się rozprawy w sądach administracyjnych odnośnie uznania stron internetowych jako utwór i w ten sposób zostały One objęte ochroną prawną z tytułu wyżej wspomnianej ustawy (np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie w dniu 10 kwietnia 2013 r.).Wszystkie elementy składowe stron internetowych: elementy graficzne, schemat opracowywania informacji, kolorystyka, czcionka itp. powodują, że zostały uznane za twórczą działalność człowieka o cechach indywidualnych i podlega ochronie z tytułu Ustawy o prawie autorskim i prawach pochodnych. Nie wszyscy badacze tematu nazywają strony internetowe utworami, jest wiele dyskusji na ten temat. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, iż powinny być One prawnie chronione.

Stronom internetowym zarzuca się brak indywidualnego charakteru z powodu ich przeznaczenia, jednakże strony internetowe powinny być przejrzyste i wygodne w użytkowaniu. Nie oznacza to, że są pozbawione elementów twórczych. Nawet jeśli występują te elementy w minimalnym stopniu według ujednoliconego prawa Polskiego definiują się w pojęcie prawa autorskiego. Z tego też tytułu w równym stopniu podlegają ochronie prawnej jak inne wytwory twórczej działalności człowieka. Nawet w przypadku tworzenia strony internetowej na podstawie programu komputerowego, gdyż ten program jest narzędziem kreatywnych czyli potocznie mówiąc można powiedzieć, iż taki program jest swoistym instrumentem dla programisty jak pianino dla kompozytora. Dopóki te narzędzia są wykorzystywane przez człowieka do tworzenia indywidualnej twórczości dopóty stanowią źródła dzieła.

Strony internetowe należą do kategorii utworów multimedialnych , niestety ustawa o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r. nie uwzględnia tej kategorii w swych katalogach, gdyż jest to pojęcie pozaustawowe. Stąd pojawiło się tak wiele dyskusji na temat ich ochrony z tytułu tejże ustawy. Jednak wiele spraw w sądach administracyjnych zakwalifikowały strony internetowe jako swego rodzaju utwór objęty ochroną z tytułu prawa autorskiego. Z tego tytułu strony internetowe mogę spełniać przesłanki art. 1 wyżej wymienionej ustawy, są One czymś więcej niż utwór literacki albo plastyczny. Utwory multimedialne łączą w sobie rożne rodzaje twórczości i środków wyrazu. Taki utwór multimedialny jest interaktywny, w którym odbiorca sam decyduje o sposobie i zakresie w jakim zapoznaje się z tym dziełem. Ta interaktywności przejawia się w możliwościach przeglądania różnych zakładek, oglądaniu zdjęć i uruchamianiu filmików zamieszczonych na stronach internetowych.

Ile godzin dziennie pracuje animator

Ile godzin dziennie pracuje animator

Wiele biur podróży, gdy poszukuje animatora czasu wolnego w ogłoszeniu podaje 8 godzin dziennie. Jednak nie jest to faktyczny czas pracy animatorów. Główna zasada w tej pracy jest taka w momencie, gdy widzą Cię turyści jesteś w pracy. Nie ma innego wyjścia, animator tak jak 

Praktyczne wskazówki co do pracy animatora

Praktyczne wskazówki co do pracy animatora

Większość osób, które decydują się podjąć pracę jako animator czasu wolnego myśli, że będzie się bawić cały czas: występować na scenie, tańczyć i podróżować. I tak jest w rzeczywistości, jednak zanim zacznie się „ta zabawa” na początku jest bardzo ciężka praca, pierwsze dwa tygodnie są 

Youtube, a prawa autorskie

Youtube, a prawa autorskie

Po za znajomością odpowiednich aktów prawnych reklamodawca musi zapoznać się z regulaminem serwisu Youtube i ściśle go przestrzegać, gdyż każde ich naruszenie oznacza zagrożenie usunięcia materiałów promocyjnych jak i kanału przedsiębiorstwa z serwisu. Usunięcie kanału z serwisu jest najbardziej dotkliwe dla przedsiębiorców, gdyż posiadanie takiego kanału i publikowanie w nim materiałów zwiększa wiarygodność danej firmy na rynku, jak i w wyszukiwarkach internetowych takich jak Google.

Youtube bardzo przestrzega prawa dotyczącego prawa autorskiego i posiada bardzo rozbudowany poradnik dotyczący praw autorskich pomagający użytkownikom. Na przykład bardzo dokładnie określa jakie typu dzieła są chronione prawami autorskimi:

  • Dzieła audiowizualne, takie jak filmy, programy telewizyjne i filmy internetowe
  • Nagrania dźwiękowe i kompozycje
  • Dzieła pisemne, na przykład wykłady, artykuły, książki i partytury
  • Dzieła wizualne, takie jak obrazy, plakaty i reklamy
  • Gry komputerowe i programy
  • Dzieła teatralne, na przykład sztuki i musicale.

Wszyscy użytkownicy serwisu Youtube muszą się stosować do tego regulaminu i zasad panujących w serwisie. Jednak Youtube umożliwia wykorzystanie utworu lub jego części chronionym prawem autorskim, taki „manewr” jest szeroko opisany i powstał instruktażowy filmik jak to zrobić. Serwis Youtube nie może określać do kogo należą prawa autorskie jak i nie może występować w roli mediatora w sporach o prawa autorskie. Dlatego w większości przypadków reklamodawcy podejmują działania, by we własnym zakresie stworzyć filmik reklamowy z oryginalną (specjalnie dla nich przygotowaną muzyką) lub wykorzystując darmowe utwory muzyczne do tworzenia filmików promocyjnych.

W momencie, gdy filmik reklamowy zostanie stworzony dla danej firm staje się On swego rodzaju utworem w rozumieniu ustawy o prawach autorskich i prawach pochodnych z dnia 4 lutego 1994 r. i w tym momencie obejmuje go ochrona prawna. Taka reklama staje się wyrazem twórczości ludzkiej (utworem). Ma to ogromne znaczenie w dzisiejszych czasach, gdy przypadki plagiatów (kradzieży) różnego rodzaju treści multimedialnych jest bardzo rozpowszechniony.